Best Battery Recondition/Revive Plan Recommend

Battery Recondition  

How Do You Revive A Weak Car Battery?

The full charge full discharge revive method is a method of revive the battery after the battery is fully charged and then completely discharged. The full charge and full discharge revive method mainly has a certain revive effect on the slightly damaged battery, and the method can also effectively activate the deep active material of the battery and increase the battery capacity. Such as lightly vulcanized batteries, batteries with higher internal resistance, the key to this method is that the discharge must be sufficient, and the individual cells are fully discharged separately, fully charged and discharged 1-2 times, the capacity of the battery. Generally can be improved. Fully charged discharge revive method should not be used frequently, at least once every six months, and used up to three months.

Revive A Weak Car Battery

Metoda obnovy úplného nabití a úplného vybití je metoda oživení baterie po úplném nabití a úplném vybití baterie. Metoda regenerace plného nabití a úplného vybití má hlavně určitý regenerační účinek na mírně poškozenou baterii a metoda může také efektivně aktivovat hluboký aktivní materiál baterie a zvýšit kapacitu baterie. Stejně jako mírně vulkanizované baterie, baterie s větším vnitřním odporem, klíčem k této metodě je, že vybití musí být dostatečné a jednotlivé články jsou zcela vybity samostatně, nabity a vybity 1-2krát, kapacita baterie . Obecně se dá vylepšit. Plně nabitá metoda resuscitace výboje by se neměla používat často, nejméně jednou za šest měsíců, a měla by se používat až do tří měsíců.

O le totogi atoa ma le faʻaaogaina atoatoa o le toe faʻaleleia o le auala o se auala e toe faʻafouina ai le maa pe a maeʻa ona faʻatumu le pusa ma faʻamaʻaʻaʻa atoatoa. O le totogi atoa ma le toe faʻafoʻiina atoatoa o le auala e maua ai le malosi o le toe faʻaleleia o le masini e faʻaleagaina, ma o le metotia e mafai foi ona faʻaleleia lelei le mea e sili ona malosi o le maa ma faʻateleina le gafatia o le pamu. E pei lava o maa laiti e le mafaaseseina, o maa e sili atu le tetee i totonu, o le ki i lenei auala o le lafoaia e tatau ona lava, ma o le tagata lava ia e faʻatoʻa faʻapaʻa ese atoa, molia ma lafoaʻi 1-2 taimi, o le malosi . E masani lava e mafai ona faʻaleleia. E le tatau ona masani ona faʻaaogaina le auala e faʻaleleia ai le faʻaleleia o le faʻaaogaina, e le itiiti ifo ma le tasi i le ono masina, ma e tatau ona faʻaaogaina i le tolu masina.